Helló!
Eszter vagyok, szülésznő, női segítő, az Esterra Womb Wisdoms megálmodója.
menstruáció
Nagyon sok nő utálja a ciklusát, kényelmetlenségnek, átoknak éli meg a havi vérzését. Pedig a menstruációnk állapota rengeteg információt árul el a testünk általános állapotáról, a szokásos életjelek (vérnyomás és társai) mellett legalább annyit árul el, hogy valójában hogy is vagyunk. Ha rendszeresen, nagyobb fájdalmak nélkül menstruálsz, az azt jelenti, hogy a tested jól van, jól működik…
A döntés lehetősége
Amit látsz: abortusza volt.
Amit nem látsz/sose hallgattál végig (én igen):
– „De a barátnőm azt mondta, hogy az első alkalomtól nem lehetek terhes.” (mert az anyját nem merte megkérdezni)
– „Nem mondhatok nemet, mert „agyonver” az uram.”
– „Végre otthagytam az a szemétládát, hát most ennek szüljek gyereket?”…
nőgyógyászati vizsgálat
Szeretnék adni néhány tanácsot, hogy hogyan érdemes éves vizsgálatra menni, mert hiába járunk évente (remélem) szűrővizsgálatra, néhány dolog valahogy mégis elfelejtődik…
szőr
Előre leszögezném: ez a poszt nem pro vagy kontra szőrtelenítés, csupán szeretnék néhány dolgot egy picit más szögből megvilágítani. Tedd azt, ahogy TE érzed jól magad (és nem ahogy a társadalom, férfiak, stb. diktálja…).
A szőrtelenítés kultúrája az ókorig nyúlik vissza, tehát nem új keletű történet…
menstruációs fájdalom
Nagyon sok nőt érint a fájdalmas menstruáció. Bár azt hitették el velünk, hogy ez van és ebbe bele kell törődni, ez nincs így, a menses alapból nem kell, hogy fájjon!
A fájdalom „okozója” a prosztaglandin nevű vegyület, mely ösztrogén hatására keletkezik. A nyálkahártyában és menses alatt felszabadul innen, segítve a méh összehúzódását, hogy a nyálkahártya le tudjon válni. Ha túl sok szabadul fel, az erősebb összehúzódást, nagyobb fájdalmat fog okozni (amit szülésnél szeretünk, ilyenkor kevésbé)…
follikuláris szakasz
Ez a szakasza a ciklusnak a menses utáni megújulásról szól. Az ösztrogén miatt emelkedik az energiaszintünk, ilyenkor érdemes tervezni, új dolgokba belekezdeni, mert szellemileg és hormonálisan is megvan hozzá a „löket”.
Nézzük meg, mi történik a testben…
ovuláció
Haladjunk tovább a ciklusunk folyamán, jöjjön a ciklus csúcspontja, az ovuláció!
A follikuláris fázis ösztrogéncsúcsa fogja az agyban az LH hormon csúcsát kiváltani, mely az ovulációért, a megérett tüsző megrepedéséért és a petesejt kiszabadulásáért felelős…
luteális fázis
Ez a része a ciklusodnak az ovulációtól a következő menstruációdig tart.
A luteális fázisnak legalább 10 napnak kell lennie. Ha ennél rövidebb, az esetleges terhesség nem tud megtapadni. Ez a szakasz mindenkinél egyénileg egyforma hosszúságú, átlagosan 12-16 nap. Ha ezt tudod és azt is, hogy nagyjából mikor ovuláltál, könnyebben ki tudod számolni, mikor lesz a következő vérzésed (mennyivel könnyebb nyaralást, programokat tervezni, nem?)…
a menstruáció alatti teherbeesés mítosza - vagy mégsem?
Szerintem mindenki hallotta már az „egy Nő bármikor teherbe eshet…” kezdetű mesét, aminek van egy „menstruáció alatt/után estem teherbe” verziója, ami természetesen hülyeség… vagy mégsem?!?…
kisajkak, nagyajkak
Let’s talk Punci! Nincs két egyforma szín, méret és alak – egyedi, mint amilyen Te vagy!
Nincs olyan, hogy csúnya, higgyétek el! Aki csak egyszer is megjegyzést tesz bármire is Vele kapcsolatban, az nem érdemli meg, hogy a közelébe menjen! (Amiket felnőtt filmekben láttok babaszerű, megsúgom, hogy hatalmas százaléka olyanra van plasztikázva!) Lehet kisebb/nagyobb, lehet aszimmetrikus, előfordul, hogy a kisajak nagyobb, mint a nagyajak…
Hüvely II. – Váladék, illatok és egyéb állatfajták
A hüvelyváladékot a nyálkahártyáról lesodródott sejtek, mikroorganizmusok és fehérjék, elektrolitok, stb. alkotják. Mikroorganizmusok között található itt Candida, Lactobacillus és még legalább 5-10 féle baktérium. Tehát: ha Candida fertőzésed van, azt nem elkapod, hanem a hüvelyflórád egyensúlya borul fel, visszaszorul a Lactobacillus flóra, stb…
Hüvely I.
Haladjunk szépen tovább a nemi szerveink folyamán, következzék a hüvely! A hüvely köti össze a külső és belső nemi szerveket, emellett itt történik a nemi aktus (klasszikus része), illetve a hüvely alakul át szülőcsatornává szülés során.
Ez egy izmos falú cső, elől a hólyag, hátul a végbél a szomszédja, felül ide nyílik a külső méhszáj…
petefészek, petevezető
A petevezeték szimbolizálja az élet továbbítását (a petesejtet a méhbe), az élet továbbadását.
Ha a petefészekben van eltérés (pl. cysta) gondold végig, hogy hol sérülhetett az örökséged, életed ritmusa, női egyensúlyod és szereped (ezért van ennyi petefészek cysta és társai mostanában !!! + életmód és egyéb tényezők természetesen!), milyen félelmek vannak benned a termékenységeddel kapcsolatban…
méh
A méh női teremtésünk, termékenységünk szerve, az élet bölcsője, a női erő, női megújulás (menstruáció) forrása. Nem csoda, hogy ennyi vérzészavar, erős vérzés és egyéb problémák lépnek fel, hiszen íííírtó sok minden nehezedik ránk, rengeteg feldolgoznivalónk van ezen a területen…
MELLEK
Kevés olyan testrészünk van – talán még a p.ncink – amely területére ennyi kritikát és öngyűlöletet tettünk, mint a melleink. Ha kicsi, az a baj, ha csíkos, az a baj, ha lóg, az a baj, „fura” a mellbimbóm… Melleink több szerepünk szimbolikáját is hordozza, megjelenik a táplálás, az anyaság, a kapcsolódás (magunkkal, partnerrel, gyermekkel) motívuma, a női létünk is benne: szexuális vágy, csábítás, női önazonosság és önértékelés is…
MOSHATÓ BETÉT
A következő pár posztban szeretnék Nektek bemutatni néhány menstruáció alatt használható eszközt, ami talán kevésbé ismert – de hálistennek egyre nagyobb teret nyernek!
A mosható betétek ugyanúgy nyelik el a vért, mint eldobható társaik, ugyanúgy megtalálható tisztaságinak, normálnak és éjszakainak megfelelő betétméret. Általában 2-3 rétegből épülnek fel: a felső, mintás rétegből, vastagabb betéteknél egy nedvszívó középsó réteg, illetve egy nem áteresztő alsó réteg zár alul. Annyi, de annyi féle mintából és anyagból választhattok, a lehetőségek tárháza végtelen…
menstruációs bugyi
Következő eszköz, amit használhatsz vérzésed alatt, az a menstruációs bugyi. Ezekben a bugyikban az a különleges, hogy a láb közötti részt úgy van megerősítve, mintha betét lenne, nem kell külön betétet használnod. Ez a bugyi megoldja a vér összegyűjtését. Ugyanaz a nedvszívó és vízzáró réteg van itt, mint a mosható betéteknél. Általában 1-4 tamponnak megfelelő mennyiséget tudnak magukba szívni fajtájuktól függően. Minden készítőnek van több fazonja is (akár tanga/magasderekú/brazil), illetve sokszor színt is választhatsz (nekem csak „uncsi” feketém van)…
Hormonális fogamzásgátlók I. – Tabletták
Hormonális fogamzásgátló tabletták működésének alapja az, hogy az agyalapi mirigy és a petefészek közötti kommunikációt kapcsolja ki, így nem érik meg tüsző, nem következik be az ovuláció. A nyálkahártya nem épül fel, vékony marad, így ha esetleg mégis lenne peteérés, a beágyazódás nem történik meg…
MIKOR NEM HAT A TABLETTA?
Nagyon fontos, hogy beszéljünk arról, hogy mikor NEM lesz tökéletes a védelem, ha tablettát szedsz.
Sajnos nem mindig van ez kihangsúlyozva, pedig fontos tudni!
Mikor nem hat/nem tökéletes a védelem…